Yhteystiedot Sivukartta Business Partner Login
products - customergroups - where to buy? - service - about


Anna mattojen tehdä alustava työ!

Tunnettu tosiasia on, että 80 % liasta kulkeutuu sisäänkäynnin kautta. Tilanne muuttuu aina vain pahemmaksi, kun keli huononee. Tunnettu tosiasia on myös se, että liukastumisvaara sisään tullessa lisääntyy huomattavasti, kun ulkona on märkää. Tehokkaan ja toimivan mattojärjestelmän avulla voit minimoida siivouskustannukset ja liukastumisonnettomuuksien vaaran.

 



Salaisuus on kokonaisuudessa.

Ensin yksi tai kaksi ritilämattoa karkeinta likaa varten. Sitten pölyn ja kosteuden keräävä tekstiilimatto. Mitä pidempiä matot ovat, sitä enemmän ne pysäyttävät likaa. Onko mattojen valinta aina näin yksinkertaista? Ei, huomioon on otettava liikennemäärät, kulkuväylät, pinnat ja sisäänkäynnin muoto. Juuri tässä apuun tulee Vileda Professional, ammattisiivousjärjestelmän asiantuntija.



Ero näkyy.
Vileda matot on kehitetty Pohjoismaisiin olosuhteisiin, joissa lumi ja loska kuuluvat arkeen suuren osan vuodesta. Kun tuulikaappi- ja tekstiiilimatot keräävät karkean lian, lattioiden puhdistaminen on helpompaa, taloudellisempaa ja ergonomisempaa siivoushenkilökunnalle. Lisäksi lattiapinnat säilyvät kunnossa ja hyvännäköisinä pidempään.


Ole hyvä, tässä kolme  askelta taloudellisempaan puhtaanapitoon!

Vaihe 1. Märät kengät. Hiekkaiset kengät. Saviset kengät.
Lumi ja loska. Ensimmäinen matto ottaa vastaan ensimmäisen iskun. Heti sisäänkäynnin sisäpuolella tai jopa sen ulkopuolella. Vilkasliikenteisiin sisäänkäynteihin sopii erityisen hyvin kuminen tai metallinen ritilämatto. Valitse Apollo tai Samba.  
Vaihe 2. Toinen ritilämatto on kumisekoitetta. Se pysäyttää loput kenkien pohjissa olevasta irtoliasta. Tätä mattoa voidaan käyttää myös ainoana ritilämattona, kun tilat ovat pienemmät, tai kun sisäänkäynti on suojaisammassa paikassa. Valitse V-Mat tai Modula.

Vaihe 3. Tekstiilimatto täydentää järjestelmän. Likaa sitova, kulutusta kestävä ja nopeasti kuivuva tekstiilimatto ottaa työn hoitaakseen ritilämaton jälkeen. Se sitoo pölyn ja imee kenkien pohjassa olevan kosteuden. Valitse T-Mat Basic tai Ventura. 


Pidemmät matot = vähemmän likaa. Jo kolmen metrin mattojärjestelmä pysäyttää 50 % liasta. Yhdeksän metrin järjestelmä pysäyttää peräti 99 %. On helppo laskea, mitä tämä merkitsee siivouksen kannalta.



Lisää tuotetietoja Tuotekuvastosta.










Uusi laadukas kertakäyttökäsine
05-11-2009
Puuteroimaton kertakäyttöinen lateksikäsine »
---
Uutuustuote lasipinnoille!
08-09-2009
Suuri mikrokuitupyyhe kaikille lasipinnoille. »
---
Swep Duo uutuuksia!
01-06-2009
Lisäsimme kolme uutta moppia Swep Duo järjestelmään »
---
Nähdään miniClean-näyttelyissä!
20-4-2009
Merkitse alueesi tapahtuma kalenteriisi. »
---
Puhdasta puhtaalla omalla tunnolla!
9-2-2009
Joutsenmerkittyjen tuotteiden perhe kasvaa. »
---
Finnclean 2008
20-10-2008
Vileda Professional kiittää kaikkia messuvierailijoita. »
---
Arkistoon - 30 päivää vanhemmat artikkelit »

  Helping you make a difference!